Mindenek előtt elismeréssel szeretném megemliteni Weiser Frédi résztvételét a TVT2008 teljes programjában.  Frédi komoly egészségi problémákkal küzdve csinálta végig a Diszvacsorát és a Héviz-Keszthely túrát is. Járni nem tudott és két unokája Noam és Tal önfeláldozó segitségével tudott csak velünk lenni, mégha néha a buszon is volt kénytelen kivárni a mi gyaloglással szükségszerűen összekötött műsorszámainkat. A TVT2008 után nehéz operácion ment át.  Legjobb kivánságainkat tolmácsoljuk gyors felépüléséhez!

   Továbbá, hálás köszönettel  nyugtázzuk az AKVAMARIN Utazda és Sárai Brauner Kati minden részletre kiterjedő szivélyes és hathatós hozzájárulását a TVT2008 sikeres megrendezéséhez.

   2008 Szeptember 16.-án Kedden reggel 8:30-kor indult a TOLDI Busz a Vajkay utcai Otthon elől a TVT2008 portyázás pesti tagjaival.  A Pasaréti úton a Vasas SC Klubháza elött 9:30-kor  csatlakoztak a budai tagok is a túrához.  12:30-kor megérkeztünk Balatonkilitin a Piknik Hotel étterméhez ahol inyencségekkel bövelkedő svédasztallal fogadtak minket, éppenúgy mint három évvel korábban úton és hazafelé a Harkányfürdői TVT2005 alkalmából.

Ebéd útán továbbutaztunk, majd koradélután Schmidt Laci autóbusz vezető és a GPS segitségével simán megérkeztünk a Hévizi Panoráma Szállóba.  Legtöbben a tizedik emeleten kaptunk kényelmes tiszta szobákat.  Minden szobához erkély is volt, lélekzetelállitóan gyönyörű kilátással. 

A délután hátralévő részében szabadfoglalkozás volt egészen a vacsoráig.  Kivétel volt Barta Feri, Vág Jancsi és Baan Tibi,
akik találkoztunk a kényelmes lobbyban Dr.Tarnocay Miklóssal és Varga Jóskával a Keszthelyi 79.-es számú Festetics cserkészcsapat tisztjeivel.  A találkozó folyamán kialakitottuk a Csütörtök estére tervezett közös tábortűz programját.  

A hotel szobaárban svédasztalos reggeli és ebéd, vagy  vacsora bele volt számolva. Általában az étkezések jó minőségűek voltak.  Kivétel azonban az első este a cipőtalp halmazállapotát megközelitő hagymás rostélyos lőn... Aki aztán megtanulta elkerülni a marhahúst az nagyon jól tudott étkezni. Különösen népszerű volt a hideg ribizli leves.

    Szerdán reggeli után a Toldi-Busz némi késéssel letett minket a Festetics Kastély előtt, ahol Varga Jóska a 79. számú Festetics cserkészcsapat parancsnoka csatlakozott hozzánk. Jóska bá' irányitásával elöször megnéztük a Festetics parkból a Keszthely központjára nyiló kilátást.  Azután Toldi csoportképeket vettünk fényképeztünk Festetics György szobra előtt.

A kastélyt egy magyar-német-angol nyelvű történész szakszerű és humoros vezetésével néztük meg. 

festetics_kastly.jpg 


A Festetics Kastély madártávlatból

 

hungary_sept_2008-056web.jpg 






























A barokk kastély építését 1745-ben Festetics Kristóf kezdte el. Az U alakú egyemeletes épületet Festetics Kristóf fia, Pál bővítette, az ő nevéhez fűződik a mai múzeumi bejárat. Festetics Pál fia, Festetics György1792 és 1804 között kialakíttatta a kápolnát és megépíttette a kétemeletes könyvtári szárnyat, amelynek - eredetiben megmaradt - bútorzatát Kerbl János keszthelyi asztalos készítette.

A kastély egy része a II. világháború végétől szovjet hadikórház, aztán magyar laktanya, majd egyetemi kollégium volt, de otthont adott a városi könyvtárnak és a zeneiskolának is. Közvetlen a második világháború után a könyvtár magyar igazgatója és a megszálló orosz parancsnok, mindkettő lévén latin és történelem tanárok civilben, megmentették a kilencvenezres kötettel rendelkező könyvtárat a fosztogató orosz katonák és a hasonlóan fosztogató helybeli lakóságtól. Befalazták a könyvtárat és kivülről RAGÁLYOS BETEGEK kvarantinjaként jelölték meg.   
 hungary_sept_2008-057web.jpg




A kastély könyvtára



















A kastély közelében meglátogattuk a Marcipán Múzeum kávéházat ahol marcipánból készült szobrászati remekművek, többek között a Kastély mása láthatók.

Itt ugyancsak kitünő cukrászsütemények és (habos) kávé bekebelezése útán busszal a Keszthelyi kikötőben behajóztunk a CSOBÁNC nosztalgia hajó fedélzetére.  A palánk elején Soós Andrea fogadott minket finom helybeli boros poharas köszöntővel, amielyeket a szeles idő miatt gyorsan elkapkodtunk a tálcáról.  A CSOBÁNC egy nagyon kellemes meglepetés volt.  A csipő hideg szél és szemerkélő eső ellenére igen kényelmes helyünk volt.  Akik fáztak azok helyett találhattak a belső két fedélzeten, akik merészen kivül foglaltak helyett azoknak a műanyag szélvédő függönyök tették kibirhatóvá a komor időjárást.  Egyébként ahogy később megtudtuk 2. kategoriás piros zászlós szélvihar volt aznap és csak egy fokkal volt a Balatoni hajótilalom alatt az időjárás.  Ennek ellenére izlésesen megteritett asztalok vártak ránk és az grilles ebédet a hajó tatján frissen kisütve szolgálták fel.

A sertéstarja különlegesen jóizű volt, de a kolbász és a csirkemell is dicséretreméltóan étvágygerjesztő volt.

A menű:   
     
          -       vegyes zöldség köret fokhagymás vagy joghurtos öntettel

          -      1 db grill kolbász    -  1 db sertéstarja    -   1 db csirkemel   -   1 db langalló ( kemencés lángos )               
          -      1 pohár cserszegi fűszeres bor vagy üdítő.

A hajókirándulás után Varga Józsi meghivására néhányan leszálltak a buszról Keszthelyen és megcsodálták lakásán, Jóska kisvasút model hálózatát. Később Otto és Baan Tibi is visszamentek Hévizről és megbámulták a terjedelmes model kombit. Jóska lánya vitt és hozott vissza minket kocsijával a hotelbe.

A hotel rendelkezésünkre bocsájtot egy termet ahol Vág Jancsi vezetésével, Barta Feri, Spitzer Gömbi, Érdi Tomi és Baan Tibi ''énekórát'' rendeztünk.  előkészitettük és átismételtük a tervezett  programunkat a Csütortökön tartandó közös Toldi-Festetics-Feltámadás tábortűzhöz.   

    Csütörtökön  korán ebédeltünk a Panorámában, aztán követőleg Varga Jóska vezetésével meglátogattuk a Zalaszántói Sztupát.  A Sztupa az egy buddhista szentély, amelyet igazán meglepődtünk Magyarországon találni.( http://www.stupa.pl/en_stupa.html ). Buszunk Schmidt Laci vezetésével nagy nehezen felkócorodott a domb tetején lévő szentélyhez.
Jóska barátunk meg magyarázta, hogy a Dalai Láma két egymást metsző vonalat húzott Európa térképén átlóban és a keresztpont ami Európa közepét jelképezi pontosan Zalaszántóra esett.  Következőleg egy szép nagy Buddhista szentélyt épitettek egy itteni erdőfedte domb tetejére. Az, hogy pontosan miért volt Európa kellős közepe jelentős e Sztupa létesitésére az nem világos. Dehát nagyon érdekes látvány volt és exotikus gyertyák illatával tömjénezve majdnem, hogy a rejtélyes Távol-Keletre képzeltük magunkat bepottyanni.

Körül jártuk a szentélyt, meg csodáltuk az aranyozott Buddha szobrot és néhányan bevásároltunk különleges szuvenirokat is.

Egyidejüleg, Barta Feri futóversenyt  rendezett, amelyet mint illik egy stramm Toldi atlétához, a Sztupa körerkélyén való kocogással tetőzött be.   

A következő programszám az Árpádkori cca. 1325-beli Egregyi templom látogatása és az u.n. ''bio-láda'' (magyarázat lejjebb), felderitése lett volna, miután a templom közvetlen közelében lévő Vilmos Pincében borkóstolós, hidegtálas vacsora várt ránk. 
A keskeny falusi földesútak közepette buszunk csak késéssel érte el a célunkhoz legközeleb eső parkoló lehetőséget.  A második probléma a meredek kb. 200 méteres gyalogút volt amelyet egyeseknek nagy nehezére esett megmászni. Verebélyi Vilmos, a borpince tulajdonosa és fia két fordulattal autóval felszállitották a nehezen járó tagokat.

Hanem az idő rövidsége miatt csak a templom látogatást sikerült vacsora elött eszközölni. A ''Geo-Láda'' az egy érdemleges játék, ami abból áll, hogy egy ravaszúl elrejtett ládát GPS és más elmés kutatási eszközökkel meg kell találni, lefényképezni és a dobozban lévő tárgyakat az interneten az ehhez tartozó honlapon bejelenteni. Ilyen rejtett ládák a különböző országokban ezrével vannak el rejtve.  Az Egregyi templom közelében is van egy ''Geo-láda'' elrejtve.

egregy_sept_2008web.jpg
 










Az Egregyi Árpádkori Templom









Eredetileg tervbe vettük a Toldi Geo-láda vadászatot, de az idő rövidsége miatt csak e sorok irója, Barta Feri társaságában kutathatott.  Nem messze a templomtól a pontos helyet meg is találtuk, de a borostyán levelek közegében a ládát nem sikerült megtalálni. Akit érdekel a ''Geo-láda'' háttere és a játékszabályok, az interneten részletesen megtalálható a következő cimen: http://www.geocaching.hu/ .

Végülis mindenki megérkezett az Egregyi szölőhegy tetején festői fekvésű Vilmos Pincébe. Barack pálinkás fogadtatás után a hangulatos étteremben hideg tálas vacsorát szolgáltak fel háromféle bor kiséretében. 

vilmos_pince_panni_karin_ot.jpg






Panni (Matolay Veronika), Karin Baan és Cinke (Otto Slazenger)

  







Vacsora után és persze a szeszes italok által is felfűtött kitünő hangulatban lesétáltunk (segitség nálkül) a hegyről a várakozó Toldi-Buszhoz. Jóska bá mobilja csörgött és Tarnócay Miklós, a Festetics cserkész parancsnoka valamelyest izgatottan jelezte, hogy negyven cserkészszel, vártak minket Keszthelyen a  Premontrei Rendház előtt s mivel a kapukulcsok nálunk voltak, nem tudtak az épületbe bejutni.  

Uccú nekilódultunk a busszal és röviddel később megérkeztünk Keszthely belvárosában a Festetics cs. cs. otthonához.
Hideg idő lévén a tábortűzet az otthon elegánsan parkettázott belső termében rendeztük. A szoba közepén a földön gyertyák égtek a tábortűz jelképeként.  Az ajtóhoz közel üditőitalok vártak és a vendéglátó cserkészek friss ropogós pogácsával is kedveskedtek a Toldi tömegeknek. 

tvt2008_tbortz-laughing-t.jpg




Leslie harmonikázik...részt veszünk a Feltámadás cs. parancsnoka által vezetett "gyors-mozgás" játékban













tvt2008_vg-dirigl-tbort.jpg



Vág Yan-Tsi beiinti a Keszthelyieket (a ''gyertya-tűz'' pattog a parketta közepén).



Nagy Tamás  a Feltámadás, Tarnócay Miklós a Festetics cserkészparancsnokai és Vág Yan-Tsi vezénylete alatt tartottuk meg a közös ''benti'' tábortűz programot.

Gerendás Tomi mondta el a programnyitó áldást, azután elénekeltük a cserkész indulót majd meg kezdődött az éneklés. Úgy szerveztük, hogy egyszer a Toldik, egyszer pedig a keszthellyiek gyújtottak rá egy-egy cserkész dalra. 
A legtőbb éneket mindkét korosztály ismerte és együtt tudtuk énekelni.  Yan-Tsi vezényelt.  A keszthelyiek azonban jobbak voltak a csatakiáltásokkal. Miklós lejátszotta magnón  Bánk Bánból a Hazám, Hazám áriáját Simándi József előadásában.

Kovács Pali keszthelyi öreg cserkész a folyosó másik végén tárogatón eljátszotta Kraszna Horka Büszke Várát és a Székely Himnuszt. Pali müvészi előadása amiként akusztikailag is mintegy a távolból a cserkészotthonba behatolt zengése meghatóan szép volt. 

A hajdani Toldi Medve örs emlékére, fel varrható
Medve jelvényeket osztottunk ki minden keszthelyi cserkész részére. A közös program végén Tarnócay Miklós vezetésével kört csináltunk és kezet fogva elénekeltük ''A Szellő Zúg Távol... Alszik a Tábor''-t  Ezután mi Toldiak bejelentettük hogy nekünk is van egy gyönyörű tábortúz záró búcsúénekünk. Régi tradicióink szerint  körbe álltunk, keresztbefont karokkal, kéz a kézben és elénekeltük ''Az Este Boldog A Tábor''-t.

Itt a szövege a Tábortűzet záró cserkészfogadalmi énekünknek...

Este boldog a tűznél a táborunk, a dal tőr ég felé
Véle akár a csillagokba szállhatunk, öntsük szívünk, lelkünk belé!
Ma este fiúk, aki kőztünk van hát, az mind igaz, jó barát,
Ma este újra fogadalmat teszünk, hogy cserkészek leszünk!
Jó éjtszakát, jó éjtszakát, nyugalmas, jó éjtszakát!


Lévén, hogy benti tábortűzet rendeztünk, azonkivül hölgyek és cserkész lányok is voltak jelen, elálltunk tehát a tüz eloltási hagyományunktól! Igy aztán a fent is látható gyertyatűzet valaki elfújta és evvel bezárult a TVT2008-as közös cserkésztábortűze.

    Pénteken  reggeli után ''kicsekkolnánk'' a Panorámából.  Hanem mikor már legtöbben a buszon voltak, egy hölgy a Recepcióról jött rohanva a buszhoz, izgatottan mondván. hogy valaki nem adta vissza a széf kúlcsát és még egy személy szobakulcsa is hiányzott.  Kiderült hogy Sás Bandi a pénzét a trezorban hagyva a kulcscsal a zsebében készen állt visszautazni Svájcba.  

Egy kis késéssel ( kb. 30 perc) a hiányzó utas is megkerült, tudatván a késés okát, mivelhogy sétálni ment a hotel mögötti parkban és eltévedt.

Varga Jóska továbbra is ''vezérlő angyalunk'' a buszról sem múlaszt el kimutatni minden helybeli és történelmi érdekességeket. Várak, betyárcsárdák, kilátótorony amelyet 50. házassági évfordulójára állitott fel (?) egy hálás helybeli férj a felesége tiszteletére.  Azután fel másztunk a Szentmihály Kápolnához, ahol a domb teteji tisztásról lélekzetelállitó kilátást élveztünk, alattunk a Balaton panorámájával.  Egyébként a Baan család érdeklődéssel vette szemre itt Bán Őrzsébet siremlékét, persze Sandy örült hogy rajta kivül még egy szentéletű tagja is létezett a családnak!
tvt2008_badacsony_sept_2008.jpg
Irány a Badacsony.  Megérkezünk a festői fekvésű Vig Bacchus fogadóhoz.  Halászlé és bogrács gulyás vár ránk.  Utána túroscsusza, piritott szalonnával vagy pedig édesen.  Közben háromféle izletes bort bürettál belénk a házigazda.  A borok és a túroscsúsza jók voltak, hanem úgy a halászlé mint a gulyásleves is, gasztronomiailag 
kérdéses hiányérzékeket táplált.



















Ebéd után "bebuszosodtunk" és elindultunk végcélunk, Budapest irányába.

 tvt2008_hazafel-maria-web.jpgtvt2008-a-buszon-hazafel-g.jpg Alant láthatók Mária és Gerendás Tomi a buszon hazafelé...